• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim

VİRANŞEHİR'DE TABUTLU ELEKTRİK PROTESTOSU

.

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde Sivil Toplum Kuruluşları (STK) platformu ilçede yaşanan elektrik kesintilerini tabutlu protesto etti.

STK Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş Kışla Mahallesi 15 Temmuz Şehitleri parkında bir araya gelip, elektrik kesintilerine basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Basın açıklamasına, Viranşehir Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, Eğitim Bir sen Viranşehir Temsilcisi Ahmet Bilen, AK Parti Viranşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sedat Gören ve Muhtarlarda destek verdi.

Açıklamayı STK platformu adına Viranşehir Derneği Başkanı Murat Karadaş yaptı.  Karadaş yaptığı açıklamada, yaşanan elektrik kesintilerinin keyfi olduğunu iddia ederek, kesintilerin bir an önce son bulmasını istedi.

Karadaş konuşmasının devamında şunları kaydetti; Viranşehir’imizde yaşanan elektrik kesintileri, usulsüz faturalandırma ve DEDAŞ’ın elektriği yer altına alma çalışmalarındaki çarpıklık ve şehrimize verdiği zarardır. Biz tüm kamu kuruluşlarının halkın vergileriyle halka hizmet etmesi gerektiğini ve bu bilinçle hareket etmeleri gerektiğini savunuyoruz. Biz adaletin, emniyetin,  milli eğitimin ve tüm kurum ve kuruluşların amacının halkın refahı, düzeni ve yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu savunuyoruz. Biz büyüklerimizin de dediği gibi ‘ halkı yaşat ki devlet yaşasın’ desturunu savunuyoruz. Biz dede korkutun ve şeyh edebalinin nasihatlerini sizlere hatırlatıyoruz. HALK DEVLET İÇİN YOKTUR. DEVLET HALK İÇİN VARDIR. Sözünden hareketle herkesin bu bilinç ile hareket etmesi gerektiğini savunuyoruz. Tarihten ders almalıyız. Osmanlı devletinin yıkılma sürecindeki politikalarından ders almalıyız. Halkı sağılacak inek, güdülecek koyun gibi görerek; inim inim inletmek sonu olmayan bir hüsranın başı olur. Yeni hedeflere doğru koşan cumhuriyetimizin geçmişten ders alarak halkı ile birlikte hareket etmesi ile ilerleme kaydedeceğine inanıyoruz. Ancak bazı kurum ve kuruluşlar hala eskinin devamı gibi ilkel kabile toplumlarında dahi rastlanmayan uygulamalar ile davranmalarını kabul etmiyoruz. Biz bunu hak etmiyoruz. Sosyal devleti savunuyoruz. Yoksul ve düşkünlerin elektrik, su, gibi en temel ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyoruz ve insanca yaşamanın ve muamele görmenin o kadar da zor olmadığını savunuyoruz. Buradan şuski yetkililerine de seslenmek istiyorum. Siz de halkı sağılacak inek gibi görmeyin. Kendinize çeki düzen verin. Hiçbir kanun, yasa ve yönetmenlik halkı mağdur etme hakkına sahip değildir ve Olamaz da. Evlere kazılan su kuyularına abone yapıyorsunuz. Elektriğini karşılamıyorsunuz, arızasına bakmıyorsunuz, hiçbir masrafını üstlenmiyor sadece fatura tahsilâtı yapıyorsunuz. Bu haksızlık değil mi?

Değerli Viranşehirliler biz burada demokratik bir eylem yapıyoruz. Sesimizi yetkililere duyurmak için. Taşkınlık ve her hangi bir yere bir zarar vermiyoruz. Ancak şunu da buradan söylüyoruz. Kimse halkın sabrını sınamasın kimse halkın sabrını sınamasın kimse halkın sabrını sınamasın. Bizi duyun. Halkın sesine kulak verin. Ve üzerine yatmayın, gereği ne ise bir an önce yapın. Kaçakları arayın bulun tespit edin ve yasal işleminizi yapın. Her hizmetin elbette bir bedeli var. Biz kaçağa karşıyız. Kaçak kullananlara da karşıyız. Kaçak kullananlar hakkında gereğini yapın diyoruz. Bize iftira atmayın. Bize kaçak kullananlar için meydana çıkıyor diyorsunuz. Allahtan korkun, Biz bunu ret ediyoruz. Ancak yoksul ve düşkünlerin de tüm masraflarının da devletçe sosyal yardımlaşmadan karşılanmasını savunuyoruz. Ey dedaş ın yetkilileri sizi kul hakkını yememeye davet ediyoruz. Ölümün size de bir gün geleceğini hatırlatıyoruz. Esnafın işi duruyor. Ticarethaneler duruyor. İnsanlar evlerine çocuklarına harcayacak parayı kazanamıyor. Sanayi esnafı kan ağlıyor. Ticarethaneler kan ağlıyor. Evlerde cihazlar yanıyor. Bu vebalin altından kalkamazsınız. Bir an önce çalışmalarınızı disipline edip halkın ihtiyacı olan elektriği kesintisiz verin diyoruz. Ey Viranşehir halkı size de katılımınızdan ve aklıselim davrandığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Şimdi herhangi bir taşkınlık yapmadan dağılalım lütfen”

Açıklamanın ardından temsili elektrik tabutu katılımcılar tarafından omuzlarda taşınarak, parkın içerisinde tur atıldı.

Kalabalık,DEDAŞ’a haklarını helal etmediklerini ifade ederek, “böylesi zalim birinin namazının kılınmayacağını” söylediler. Ardından basın açıklaması katılımcılara teşekkür ile son buldu. 28-11-2018


 

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
424 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam416
Toplam Ziyaret2043678
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31315.3343
Euro6.02766.0518
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°